Mēs izmantojam sīkfailus. Lai turpinātu lietot Open2Vote.eu, lūdzu apstiprini.

Uzzināt vairāk

Vai Saeimas vēlēšanās vēlētājiem ārzemēs jāizveido atsevišķs vēlēšanu apgabals?

Aktuāli
04.10.2021. 141 balss

Sabiedrība

Latvijas vēlēšanu sistēma paredz, ka ārvalstīs nodotās balsis tiek pieskaitītas Rīgas vēlēšanu apgabalam. Šāda veida sistēma attiecībā uz diasporas balsīm ir aptuveni pusē Eiropas valstu; otra puse diasporai paredz atsevišķu vēlēšanu apgabalu. To 2019.gadā ieviesusi arī Lietuva. 40% Latvijas diasporas respondentu norādījuši, ka atsevišķa vēlēšanu apgabala izveide viņus motivētu piedalīties vēlēšanās.

Par labu šādam modelim pētnieki norāda vairākus argumentus : tas nodrošinātu tiešu diasporas politisko pārstāvniecību parlamentā, risinot ar diasporas saiknes uzturēšanu un remigrāciju saistītus jautājumus; starp vēlētājiem un politiķiem veidotos ciešāka atgriezeniskā saikne un palielinātos politiķu atbildība vēlētāju priekšā. Turklāt, atdalot ārzemēs nodotās balsis no Rīgas apgabala, vienmērīgāk izlīdzinātos vēlēšanu apgabalu ietekme uz vēlēšanu kopējiem rezultātiem.

 Šis jautājums tapis sadarbībā ar Eiropas Latviešu apvienību. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Šī mājaslapa tikusi finansēta no ES (JUST) Tiesību, vienlīdzības un pilsonības programmas (REC 2014-202) līdzekļiem.

Nordic Council of Ministers Latvijas Finieris Supported by EU (JUST) Karavela