Mēs izmantojam sīkfailus. Lai turpinātu lietot Open2Vote.eu, lūdzu apstiprini.

Uzzināt vairāk

Vai pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem ārstēšanās izdevumi jāsedz pašiem?

Latvija
01.11.2021. 122 balsis likumprojekts

Sabiedrība

Gaidām Saeimas balsojumu

Saeimā sāksies diskusija par kolektīvo pilsoņu iesniegumu, kas paredz pienākumu pret Covid-19 "neattaisnoti nevakcinētajiem" pašiem vismaz daļēji segt ārstēšanās izdevumus. Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" tika savākti nepieciešamie 10 000 parakstu par šo priekšlikumu, un tagad par to būs jāspriež deputātiem.

Iniciatīvas autors Sandis Kravalis uzskata, ka Saeimai ir likumiski jānostiprina, ka pandēmiju gadījumos pilngadību sasniegušām personām, kas atsakās no vakcīnas un inficējas, šajā gadījumā ar Covid-19, jābūt atbildīgām par savu izvēli un jāsedz vismaz daļa no ārstēšanās izmaksām. Viņš skaidro, ka patlaban kā prioritāte izvēlēti Covid-19 slimnieki, bet pārējie tiek sodīti, jo netiek uz plānveida pieņemšanām, izmeklējumiem un operācijām valsts ārstniecības iestādēs. Lai nepasliktinātu savu veselības stāvokli, pacienti ir spiesti izvēlēties privātās medicīnas iestādes par daudz lielāku samaksu, vai arī vispār nenokļūt līdz tai. Tāpat iniciatīvas mērķis ir izvirzīt atbildību nevakcinētajiem iedzīvotājiem par pašu pieņemtajiem lēmumiem. "Katram ir tiesības uz brīvu izvēli, bet ikvienam jāuzņemas atbildība par savas brīvās izvēles sekām, un tās nevar radīt papildu izmaksas valstij," akcentēja Kravalis.

Veselības nozares eksperti neatbalsta iniciatīvu. No epidemioloģiskā viedokļa iniciatīva neesot atbalstāma, jo tiktu radīti finansiāli šķēršļi, lai pacienti vērstos pēc palīdzības, un tādejādi viņi turpināt izplatīt slimību. Tas esot arī neētiski liegt cilvēkam veselības pakalpojumu tikai tāpēc, ka viņš nespēj veikt līdzmaksājumu.

Savukārt Veselības ministrijas Juridiskās nodaļas juriskonsulte Kitija Kravale norāda uz Satversmes 111.pantu, kas nosaka, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Tāpat, Kravales ieskatā, iedzīvotāji, kuri nespētu samaksāt par ārstēšanās izdevumiem, nokļūtu sociāli neaizsargātajā iedzīvotāju grupā, kas būs slogs valsts budžetam jebkurā gadījumā.

Šī mājaslapa tikusi finansēta no ES (JUST) Tiesību, vienlīdzības un pilsonības programmas (REC 2014-202) līdzekļiem.

Supported by EU (JUST)