Mēs izmantojam sīkfailus. Lai turpinātu lietot Open2Vote.eu, lūdzu apstiprini.

Uzzināt vairāk

Vai vēlētāju aktivitātes celšanai dalība vēlēšanās būtu jānosaka kā obligāta, līdzīgi kā vairākās ārvalstīs?

Aktuāli
04.10.2021. 29 balsis

Sabiedrība

Vēlēšanu aktivitātes līmenis Latvijā ar katru gadu krītas. 2018.gada Saeimas vēlēšanās vēlētāju aktivitāte bija 54.56% (zemākais Latgalē – 43,4% un ārvalstīs – 23,7%), bet 2020.gada pašvaldību vēlēšanās piedalījās vien 34,01% vēlētāju (zemākais Bauskas novadā – 27,4%). Zema līdzdalība vēlēšanās vājina demokrātiju - mazina politiķu pārstāvnieciskumu, un palielina plaisu starp politiku un pilsoņiem.

Cīnoties ar pilsoņu pasivitāti un neieinteresētību savas valsts politiskajā dzīvē, obligāta balsošana ir ieviesta 22 pasaules valstīs. Eiropā dalība vēlēšanās ir obligāta Beļģijā, Kiprā, Grieķijā un Luksemburgā. Gadījumā, ja šo valstu pilsonis nepiedalās vēlēšanās, valstis paredzējušas katra cita veida sankcijas: pienākums veikt sabiedrisko darbu, vēlētāju tiesību zaudēšana uz laiku, naudas sods, ierobežojumi sociālās palīdzības saņemšanai vai darbam publiskajā sektorā.

Ar ideju par obligātu dalību vēlēšanās Latvijā 2006. gadā nāca klajā bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. 

Šis jautājums tapis sadarbībā ar Eiropas Latviešu apvienību. Projektu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Šī mājaslapa tikusi finansēta no ES (JUST) Tiesību, vienlīdzības un pilsonības programmas (REC 2014-202) līdzekļiem.

Supported by EU (JUST)